Testament
Prawo spadkowe. Zmiana przepisów w zasadach dziedziczenia w Polsce od października 2015
8 lutego 2016
Anna Matelska ekstradycja
17 maja 2016
Pokaż wszystkie

Czy wyjście z EU zaszkodzi Twojemu statusowi imigracyjnemu i przyszłości w UK?

Imigracja to najważniejsze pytanie w debacie o relacjach Wielkiej Brytanii z Europą i o nadchodzącym referendum, które może zmienić przyszłość milionów ludzi. Prawie połowa imigrantów w Wielkiej Brytanii pochodzi z Europy. Po pięciu latach działań mających na celu znaczne zmniejszenie imigracji, kwartalne statystyki opublikowane pod koniec sierpnia 2015 roku wykazały, że imigracja osiągnęła najwyższy dotychczas poziom. W wyniku tego, Brytyjski rząd podejmuje kolejne kroki do redukcji napływu z setek tysięcy do dziesiątek tysięcy.

Wystąpienie z Unii Europejskiej może oznaczać koniec swobodnego przemieszczania się i wprowadzenie wstępnych wymagań dla obywateli Unii Europejskiej, którzy chcą żyć i pracować w Wielkiej Brytanii. Mogą one przybierać różne formy i występować w różnym czasie, jednak największym wyzwaniem, z którym przyjdzie zmierzyć się obywatelom Unii Europejskiej będą takie same zasady jak dla obywateli spoza Unii Europejskiej. W ramach takiego scenariusza, obywatele Unii Europejskiej, którzy chcą osiedlić się na stałe w Wielkiej Brytanii będą musieli kwalifikować się do pracy bądź połączeń rodzinnych lub żyć poza imigracyjnymi przepisami. Tymczasowi imigranci w postaci studentów zapewnią sobie pierwszy krok do Wielkiej Brytanii, jednak po studiach będą musieli spełnić wymogi imigracyjne dotyczące pracy bądź rodziny jeśli będą chcieli pozostać. Jeśli nie będą w stanie tego zrobić, będą musieli opuścić kraj.

Statystyki pokazują, że 66% obywateli Unii Europejskiej przenoszą się do Wielkiej Brytanii z powodu pracy. Kolejne 19% podają studia jako ich główny powód przyjazdu, a tylko 10% rodzinę. Jeśli Wielka Brytania wystąpi z Unii Europejskiej, wiza pracownicza będzie stanowiła najważniejszy czynnik w kwestii możliwości wstępu na teren Wielkiej Brytanii. Obecne zasady dla obywateli spoza Unii Europejskiej nakazują by pracownicy pozyskali poręczenie od pracodawcy dla wykwalifikowanego pracownika. Poprzednio, wykwalifikowany pracownik musiał płacić £20,800 rocznie. Od roku 2015, stawki te zostały podwyższone i wahają się pomiędzy £24.000 a £46,000. Ważne jest by rozumieć, że obywatele Unii Europejskiej mogą zmierzyć się z tymi samymi zasadami w przyszłości. W rezultacie zaproponowanych zmian, będzie to niezwykle trudne dla obywateli Unii Europejskiej spełnić takie wymagania. Szczególnie nowym członkom Unii Europejskiej, którzy mocno przeważają w grupie nisko wykwalifikowanych pracowników. W roku 2014, tylko jedna czwarta zatrudnionych obywateli Unii Europejskiej, którzy przyjechali do Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 4 latach byli wykwalifikowanymi pracownikami. W wyniku czego, tylko eksperci, zawody kierownicze i techniczne najczęściej kwalifikują się do wykwalifikowanych wiz pracowniczych.

Inną możliwością, która otworzy drzwi do Wielkiej Brytanii i zapewni stały pobyt jest rodzina. Jeśli obywatel Unii Europejskiej zmierzy się z tymi samymi wymaganiami jak obywatel spoza Unii Europejskiej, Ci którzy chcieliby sprowadzić małżonka do Wielkiej Brytanii, będą musieli wykazać próg dochodu rodziny. W wyniku tego, obywatele Unii Europejskiej będą musieli wykazać, że ich przychód wynosi powyżej £18,600 w zależności od tego czy posiadają oni dzieci na utrzymaniu i czy są one zawarte we wniosku (chociaż to jest obecnie przedmiotem postepowania przed Sadem Najwyższym w Anglii). Jeśli to by miało się zmienić, nisko wykwalifikowani pracownicy nie będą w stanie sprowadzić swoich rodzin do Wielkiej Brytanii.

Pomimo to, obywatele Unii Europejskiej wciąż będą w stanie przyjeżdżać i pozostawać w Wielkiej Brytanii jeśli zmierzą się z tymi samymi wymaganiami jak obywatele spoza Unii Europejskiej, jednak będzie to znacznie trudniejsze ze względu na umiejętności i wymagania zarobkowe dla obydwu grup imigracyjnych, związanych z pracą i rodziną.

Czy posiadacie Państwo jakieś pytania o swój status imigracyjny? Czujecie się zagrożeni deportacją z Wielkiej Brytanii?

Nasi prawnicy są tutaj po to, by pomóc Państwu ze wszystkimi kwestiami związanymi z prawem imigracyjnym i odpowiedzieć na wszystkie pytania – ZADZWON!!

Fot. miluxian / 123RF Stock Photo

×

Kancelaria Adwokacka Adwokat Anna Matelska

× Jak możemy Ci pomóc?