Prawo karne
Rewolucyjne zmiany w prawie karnym po lipcu 2015 roku
8 lutego 2016
Pokaż wszystkie

Jak uzyskać brytyjskie obywatelstwo? Co roku 12.000 Polaków dostaje brytyjski paszport!

Pod koniec ubiegłego roku weszło w życie prawo, które mówi, że zanim będziemy ubiegać się o obywatelstwo, musimy wcześniej mieć kartę stałego rezydenta.

Wcześniej stała rezydentura obowiązywała tylko obywateli spoza UE. Od 12 listopada ogłoszono, że wszyscy, którzy chcą aplikować o obywatelstwo, muszą wcześniej posiadać stałą rezydenturę – i nie chodzi tu tylko o status stałego rezydenta, który gdzieś tam nam się należy po 5 latach, ale fizycznie musimy ją mieć na papierze.

W wielu z nas jest jednak takie przeświadczenie, że skoro tu już jesteśmy ponad 5 lat, to rezydentura „przecież nam się należy z automatu” – więc po co ta karta?

To jest niepoprawne przeświadczenie spotykane na polskich forach, ale też niekonsekwencja trochę – jeśli chodzi o informowanie – ze strony Home Office’u. My nabywamy praw rezydenta rzeczywiście, i to „automatycznie” po 5 latach legalnego pobytu i pracy tutaj, ale jeżeli chcemy to komukolwiek udowodnić, to żadna instytucja – np. uzyskac – nie będzie od nas żądać rejestracji WRS i 5 naszych formularzy P-60, żebyśmy udowodnili, że jesteśmy rezydentami. Nie, oni będą chcieli od nas właśnie kartę rezydenta, a to wystawia tylko Home Office. Więc na potwierdzenie tego „automatycznego” nabycia prawa, musi być ta karta rezydenta – za którą niestety musimy zapłacić 65 funtów.

Na stronach rządowych, przy informacji o karcie rezydenta, znajduje się rozdział „uzyskac informacje”, w którym czytamy, że będziemy poproszeni także o dostarczenie naszych danych biometrycznych podczas aplikowania o kartę rezydenta.

Jeśli chodzi o te dane, czyli odciski palców i zdjęcie biometryczne, do rezydentury jest to wymagane tylko dla obywateli spoza UE. W przypadku obywateli UE te dane są wymagane dopiero do obywatelstwa. I to też nie jest tak, że do aplikacji o obywatelstwo dołączamy te dane, tylko dopiero później, podczas rozpatrywania naszej aplikacji Home Office wysyła nam list z prośbą o dostarczenie tych danych. Wtedy udajemy się do jednego z wybranych punktów pocztowych, które dysponują tymi urządzeniami – i poczta wysyła to do Home Office’u.

Z jakimi problemami borykają się najczęściej klienci, którzy starają się o uzyskanie karty rezydenta?

Jeśli chodzi o osoby zatrudnione – najczęściej spotykanym problemem jest rejestracja WRS (Worker Registration Scheme), która była wymagana do maja 2011 roku. Najczęściej jest tak, że ktoś zrobił to raz, a potem – w ciągu pierwszych, kluczowych 12 miesięcy – zmienił pracę i nie przerejestrował się, czyli nie poinformował władz o zmianie pracy. Wówczas był jednak taki obowiązek – i dlatego ta rejestracja jest w obliczu prawa nieważna.

Są tacy, którzy w ogóle tej rejestracji WRS nie zrobili, bo nie wiedzieli albo nikt ich o to nie prosił itd… Wówczas niestety takie osoby nie mogą aplikować ani o rezydenturę, ani o obywatelstwo, dlatego że ich zatrudnienie w latach od 1 maja 2004 do 30 kwietnia 2011 jest w pewien techniczny sposób nielegalne…

Mieszkasz w Wielkiej Brytanii już kilka lat i chciałbyś mieć brytyjskie obywatelstwo, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać?   Chcesz składać wniosek o rezydenture stała-  ZADZWOŃ!

Chcesz wypełnić wniosek samodzielnie, jesteś osoba dorosła, tutaj możesz go znaleźć https://www.gov.uk/government/publications/application-to-naturalise-as-a-british-citizen-form-an

 

 

×

Kancelaria Adwokacka Adwokat Anna Matelska

× Jak możemy Ci pomóc?